Results

2019 Race Results

June 29,2019

Late Model Sportsmans

Place Car number Driver Name
1 92 Frankie Gordan
2 88 Devin Weyandt
3 2 Andrew Yoder
4 H22 Eric Hohol
5 77 George Dixon Jr
6 82 Andy Fries
7 33K Devin Hart
8 24 Dalton Bigler
9 13 Brad McGinnus
10 07 Tim Krape
 11 48W Spike Moore
12 29 Steve Billet
13 44 Shawn Shoemaker
14 99 Devin Grubb
15 5L  Jon Lee
16 01 DNF  Robbie Black
17 38 DNF Carl Biddle
18 32 DNF Joe Moyer
19 D19 DNF Dillon Stake
20 22* DNF Ryan Sager
21 72 DNF Steve Bard
22 28S DNF Joe Martin
23 5J DNF Jeremy Ohl
24 3 DNF Tyler Ritchey

 

Modifieds

Place Car Number Driver Name
1 11W Beau Aikey
2 95H Mike Altobelli Sr
3 59 Doug Stine
4 73* Amber Mills
5 56 Todd Goss
6 26 Jamie Kohn
7 57 DNF Kenny Singer
8 15 DNF Rick Potter
9 6 DNF Bryce Miller
10 73C DNS Bill Pluta Jr

 

Semi Lates

Place Car Number Driver Name
1 65 Bill Replogle
2 36 Travis Calhoun
3 7 Curtis Guyer
4 29 Jason Gillilard
5 31 Willie Ling
6 38M Matt Mellott
7 45 Eric Smith
8 22 Laura Riley
9 52  DNS Ron Benton

 

4 Cylinder

Place Car Number Driver Name
1 5 Justin Williamson
2 18 Kala Varner
3 80 Dale Varner
4 12 Steve Frederick
5 27 Melvin McCartney
6 6x Jeffery Marlett SR
7 6 Adam Pluebell
8 98 Bill Sheehan
9 39 Timothy Maines Jr
10 794 Kurtis Hardy
11 00 Anthony Varner
12 01 Rusty Martin
13 64 DNS Travis Semple
14 150R DNS Ben Hardy
15 36 DNS Brad Boyd
16 M24 scratched Damian Miller
17 6A DQ Ronald McCartney

 

Enduro

Place Car Number Driver Name
1 46   V6 Jeremy Claar
2 97   V8 Jerry Kress
3 7   V6 Nathan Altobelli
4 47   V6 Marshall Dicken
5 45   V6 Tyler Scott
6 49   V6 Steve Delozier
7 37   V8 Franklin Foor
8 4   V6 Lucas Himes
9 14   V6 Hunter Vlasac
10 42   V6 Brittany Beach
11 43   V6 Kevin Stetchock
12 44    4 cylinder Geoffrey Sosnowski
13 33    4 cylinder Mel Dearmitt
14 3   V6 Kenny Moses
15 48    V6 Bill Green
16 25    V8 Paul Guyer
17 24    V8 Brock Bunn
18 12    V8 Matthew Crames

 

June 22, 2019

Late Model Sportsmans

Place Car number Driver Name
1 48 Spike Moore
2 13 Brad McGinnus
3 22* Ryan Sager
4 15 Matt Parks
5 44 Shawn Shoemaker
6 3 Tyler Ritchey
7 16 Gage Whitsel
8 28S Joe Martin
9 11T JR Tonor
10 99* Rick Singleton
 11 8H Travis Wilson
12 99 Devin Grubb
13 S10 Dan Sollors
14 38 Carl Biddle DNF

 

Modifieds

Place Car Number Driver Name
1 8 Tim Fedder
2 95H Mike Altobelli Sr
3 95 Mike Altobelli JR
4 4 Rich Goodman
5 9cat Tony Harris
6 26 Jamie Kohan
7 73* Amber Mills
8 57 Ken Singer DNF

 

Semi Lates

Place Car Number Driver Name
1 4 Bob Jay
2 51 Mark Patterson
3 65 Bill Replogle
4 36 Travis Calhoun
5 6C Chubby Childers
6 7 Curtis Guyer
7 31 Willie Ling
8 81 Trent Clark
9 38M Matt Mellot

 

Pure Stocks

Place Car Number Driver Name
1 B1 Nick Bechtel
2 21 Joe DeArmitt
3 88X Barry Weyant
4 8E Andrew Stough
5 73B Brandy Mills DNS

 

IMAC/Racesaver Sprints

Place Car Number Driver Name
1 880 Drew Ritchey
2 26 Ryan Lynn
3 12 Roger Irvine
4 R6 Reed Thompson
5 12J Jonathon Jones
6 33 Scott Lutz
7 99 Ray Sheetz
8 46 Michael Alleman
9 29B Robbie Bartchey
10 72 Dave Guss Jr
11 54M Mark Zimmerman
12 11X Robert Garvey
13 23 Nathan Gromley
14 86 Ron Aurand
15 107 Colton
16 25K Matt Kline
17 71 Josh Spicer DNS
18 7 Jim Kennedy DNS
19 67 Ken Duke DNS

 

Enduro

Place Car Number Driver Name
1 33   V6 Jeremy Claar
2 5   V6 Marshall Dickens
3 29   V6 Tyler Scott
4 18   V6 Bryan Pollock
5 4   V8 Ryan Norris
6 9   V8 Franklin Foor
7 16   V6 Kevin Stetchock
8 13   V6 Steven Price
9 28   V6 Triston Wilson
10 17   V6 Evan Weld
11 30   V6 Hunter Vlasak
12 2    V6 John Miller
13 39    V6 Brittany Beach
14 44    4 cylinder Joshua Pollock
15 27    V6 Darron Grissinger

 

June 15, 2019

Late Model Sportsmans

Place Car number Driver Name
1 48 Spike Moore
2 22* Ryan Sager
3 71 Curtis Heath
4 88  Devin Weyandt Jr
5 92 Frank Gorden
6 44 Shawn Shoemaker
7 11B Ronnie Bottenfield
8 16 Gage Whitsel
9 00 Harold Rank
10 D19 – DNF  Dillon Stake
 11 7 – DNF Kenny Yoder
12 72 – DNF Steve Bard
13 56 – DNS Doug Ishler
14 3 – DNS  Tyler Ritchey
15 65 – DNS Derrek Miller
16 34D – DNS Bob Dunn
17 99* Rick Singleton (DQ)

 

Modifieds

Place Car Number Driver Name
1 95 JR Mike Altobelli Jr
2 26 Jamie Kohan
3 40  Rick Hulson
4 95H SR Mike Altobelli SR
5 57 Ken Singer
6 73* Amber Mills
7 15 Rick Potter
8 70  Andrew Swope
9 56 Todd Goss
10 H2O Ridge Bookwalter (DNF)
11 44 Sam Reeder (DNF)

 

Semi Lates

Place Car Number Driver Name
1 36 Travis Calhoun
2 65 Bill Replogle
3 7  Curtis Guyer
4 31 Willie Ling
5 36X Mike Benton
6 6C Chubby Childers (DNF)

 

4 Cylinder

Place Car Number Driver Name
1 18 Kala Varner
2 80 Dale Varner JR
3 01 Rusty Martin
4 15  Colby Crawley
5 6 Adam Pluebell
6 6A Lon McCartney
7 1J Jesse Matney
8 1M – 2 laps Logan Matney
9 98 – DNF Bill Sheehan
10 36 – DNF Brad Boyd
11 794 – DNF Kurtis Hardy
12 150 – DNS Ben Harding

 

Enduro

Place Car Number Driver Name
1 31   V6  Jeremy Claar
2 97   V8  Jerry Kress
3 21   V6  Raymond Moore
4 8   4 cylinder  Shawn Fessler
5 24   V6 John Miller
6 4   V8 Jimmy DeArmitt
7 14   V6 Buddy Claar
8 10   V6 Brittany Beach
9 23   V8 Franklin Foor
10 27   V6 Tyler Walter
11 K9   V8 Bon Booher

 

Modified Make-up Race from May 25

Place Car Number Driver Name
1 95 JR Mike Altobelli JR
2 95H SR Mike Altobelli SR
3 44 Sam Reeder
4 2
5 73 Amber Mills
6 56 Todd Goss
7 15 DNF Rick Potter

 

June 8, 2019

Late Model Sportsmans

Place Car number Driver Name
1 22* Ryan Sager
2 48W Spike Moore
3 44  Shawn Shoemaker
4 77 George Dixon JR
5 88 Barry Miller
6 16 Gage Whitsel
7 32  Dale Claycomb Jr
8 00 Harold Ranck (DNF)
9 99* Rick Singleton (DNF)
10 88W Devin Weyandt

 

Semi Lates

Place Car Number Driver Name
1 36 Travis Calhoun
2 65 Bill Replogle
3 88JR Brian Weyandt JR
4 31 Willie Ling
5 36X  Mike Benton
6 26  Tyke Musselman

 

4 Cylinder

Place Car Number Driver Name
1 98  Bill Sheehan
2 80 Dale Varner Jr
3 01  Rusty Martin
4 6 Adam Pluebell
5 2B Donald Betres
6 6A Ron McCartney
7 86 (DNF)  Tyler Brown

 

SCDRA 4 Cylinder

Place Car Number Driver Name
1 265  Kent Leonard
2 15 Chris Anderson
3 5W Kolton Wagner
4 51 Justin Williamson
5 01 Kayla Bookwalter

 

IMAC/Racesaver Sprints

Place Car Number Driver Name
1 33  Scott Lutz
2 52 Jeff Weaver Jr
3 17K Stevie Kenawell Jr
4 26 Ryan Lynn
5 R6 Reed Thompson
6 6X Brad Mellot
7 99 Ray Sheetz
8 19 Tylor Cochran
9 25K Matthew Kline
10 6 Tyler Denochick
11 00S Randy Sterling
12 72 Dave Guss Jr
13 44V  Daren Bolac
14 22 Mike Murphy
15 7 (DNF) Jim Kennedy

 

Enduro

Place Car Number Driver Name
1 3    6 cyl  Buddy Claar
2 15    4 cyl Jeremy Claar
3 30    4 cyl Justin Williamson
4 22    4 cyl Ricky Weaver
5 10    6 cyl John Miller
6 9    6 cyl Eric Johnston
7 4    6 cyl Marshall Dicken
8 23   8 cyl Jeff Detwiler
9 8    4 cyl Shawn Fessler
10 20    4 cyl Josh Pollock
11 5    6 cyl Robert Goss
12 18    6 cyl Justin Snuddely
13 28    6 cyl Brittany Beach
14 16    8 cyl Raymond Moore
15 2    6 cyl Carrie Baker
16 24    4 cyl Dylan Snyder
17 25    6 cyl Kevin Stetchock
18 1    6 cyl Ronald Smith
19 27    6 cyl Darren Grissinger
20 6    6 cyl Matt Centi
21 29    8 cyl Matt Cramer
22 21    4 cyl Waylon Wagner

 

May 25, 2019 Race

Late Model Sportsmans

Place Car number Driver Name
1 15 Matt Parks
2 44 Shawn Shoemaker
3 48W Spike Moore
4 13 Brad McGinnis
5 77 George Dixon JR
6 43 Tom Decker JR
7 34D Bob Dunn
8 88 Devin Weyandt
9 99star Rick Singleton
10 16 Gage Whitsel
11 22star Ryan Sager
12 71 Curtis Heath
13 65 Derrek Miller
14 52 Bryan Benton
15 7 Kenny Yoder (DNS)

 

Semi Lates

Place Car Number Driver Name
1 88JR Brian Weyandt JR
2 6C Chubby Childers
3 65 Bill Replogle
4 36 Travis Calhoun
5 31 Willie Ling
6 7 Bill Powell (DNS)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2017 Race Results

May 20, 2017 – Mason Dixon Shootout Series

June 10, 2017, 2017 – Enduro 300 Spring Blast

June 17, 2017 – Limited Late Model

July 1, 2017 – Super Late Model 

July 22, 2017 – Mason Dixon Shootout Series  (Rain Out…No results)

August 26, 2017 – 305 Racesaver Sprint Cars

September 9, 2017 – Saved for Rain Date

October 13, 2017 – Year End Blast – Limited Late Models  (Day 1 Qualifier Races)

October 14,  2017 – Year End Blast – Limited Late Models  (Day 2 Finals Races)

 

 

2016 Race Results

Enduro 300 – April 10, 2016

Hesston Trophy – May 7, 2016   

Hesston Memorial – May 28, 2016   

Appalachian Speedweek – Day 1 – June 9, 2016   

Appalachian Speedweek – Day 2 – June 10, 2016   

Fantastic Flash Blast – June 18, 2016

The Hesston Revolution – July 2, 2016

The Charlie Walter Jr. Memorial – July 16, 2016

Fan Appreciation Night – August 13, 2016

   Late Model Sportsman – August 20, 2016

Street Stock Bonanza – August 27, 2016

Last Blast – September 4, 2016

   LMS Championship – September 10, 2016

 

 

2015
>>Fan Appreciation Day – September 6, 2015
>>A Cadet Championship – August 22, 2015
>>Laurel Highlands 305 Sprints – August 8, 2015
>>Five Star Powersports July 25, 2015
>>Greezed Lightnin’ July 18, 2015
>>UFo Revolution 2015 – July 2, 2015

>>Charlie Walter Jr 42 – June 13, 2015
>>Blade Runner – June 6, 2015
>>UFo DR Eriksen Grand Prix – May 24, 2015
>>the Hesston Trophy – May 15, 2015
>>2015 Blastoff, May 2, 2015

2013
>>UFo Revolution 2013 – July 4, 2013
>>UFo Mega-Blitz Mach3 – May 26, 2013
>>Night of Power – May 11, 2013

2012
>>The Ultimate & Challeger Super Championships – October 13, 2012
>>Moonsault Scramble – October 12, 2012
>>Speedmonster vs 3SF Revolution 2012 – August 12, 2012

>>Kidz Nite to Ride – June 23, 2012
>>Speedmonster vs 3SF Superthunder Road – June 10, 2012
>>Ice Buster – May 12, 2012

2011
>>The Ultimate & Challenger Super Championships – October 22, 2011
>>Transylvania Championship – October 8, 2011
>>Night of Power – September 24, 2011
>>Sonic Flight – August 20, 2011
>>Hesston Clash – July 23, 2011
>>UFo vs 3SF Hyper-Thunder by the Lake – July 3, 2011
>>Blade Runner – June 25, 2011
>>UFo Triple TnT – May 29, 2011
>>2011 Ice Breaker – May 21, 2011

2010 
>>Results – September 5, 2010
>>Results – August 28, 2010
>>Results – August 2, 2010
>>Results – July 24, 2010
>>Results – July 17, 2010
>>3 State Flyers Thunder by the Lake – July 4, 2010
>>Results – June 26, 2010
>>Results – June 12, 2010